Абебе Бикила беше виден олимпийски шампион по маратон от Етиопия Това
Спортистите

Абебе Бикила беше известен олимпийски шампион по маратон, който участва в 15 маратона, като спечели 12 от тях. Успехите и победите му го направиха един от най-големите маратони в света. Той е и първият мъж, спечелил маратон на Олимпиада два пъти и първият чернокож от Етиопия, спечелил медал от Олимпиада. Той също участва в Международни параплегични игри в Норвегия като параплегик, след като се сблъска с автомобилна катастрофа. Историята на живота му беше източник на вдъхновение за много хора.

Детство и ранен живот

Роден в бедно семейство, Абебе Бикила е син на овчар и е отраснал в село, наречено Ято.

За да издържа семейството си, младият Бикила се присъединява към отряда на императорските телохранители на етиопския император Хайле Селасие.

Животът му завъртя, когато треньорът на Швеция Они Нисканен разпозна атлетичния талант на Бикила, когато беше изпратен в правителствен лагер.

Абебе Бикила започна да се подготвя за олимпиадата, когато беше на 24 години.

кариера

През 1958 г. Бикила влиза в състезанието по маратон на националния шампионат за въоръжени сили, печели го и се класира за участие в Олимпийските игри в Рим през 1960 година.

Бос Бикила спечели олимпийския маратон за 2 часа, 15 минути и 16,2 секунди, което направи страната му горда.

През 1964 г. той участва в Олимпиадата в Япония, въпреки че не се е възстановил от операцията си при апендицит и спечели медал за страната си, като постави световен рекорд като първият мъж, спечелил маратон с двойна олимпиада.

След автомобилната си катастрофа през 1969 г. Бикила става квадриплегичен, но любовта му към спорта не се разпада.

Като спортист с параплегика той се състезава в Международните параплегични игри в Норвегия и много други подобни събития.

Награди и постижения

Абебе Бикила беше първият африканец, спечелил златен медал на олимпийския маратон и е известен като първият спортист, спечелил два олимпийски златни медала в маратона.

Той участва в петнадесет маратона през живота си, включително Олимпиадата и Етиопските маратони.

Олимпийски златен медал през 1960 г. Римски летни игри.

Втори златен медал на Олимпийските игри в Олимпиадата в Токио през 1964 г.

Победител е в много други маратони, включително маратона в Кошице, Зарауз, Южна Корея, Оцу и маратона на 20 000 метра в Копенхаген.

Личен живот и наследство

Бикила беше женен за Йевудар, с когото има четири деца.

Абебе Бикила беше парализиран след автомобилна катастрофа през 1969г.

Той се лекува осем месеца в болницата в Стоук Мандевил в Англия, преди да се върне.

Той не успя да участва в никакви маратони след тази злополука, но любовта му към спорта не изчезна.

Той продължи да участва в игри, включително Параплегическото състезание в Англия и Международните параплегични игри в Норвегия, въпреки лошото си физическо състояние.

Волевата му сила го превърна в голям олимпийски герой, както и вдъхновение за страната си и останалия свят.

Абебе Бикила почина на 25 октомври 1973 г. поради усложнения от автомобилната катастрофа през 1969 г., която също предизвика паралелен мозъчен кръвоизлив.

Като почит към Абебе Бикила, Сирай Гена пробяга бос за последните триста метра от състезанието на Олимпийските игри в Абебе Бикила през 2010 г. и спечели същото.

Основното селско училище Yaya Abebe Bikila е създадено от общността Мендида и в негова чест е наречен стадион в Адис Абеба.