Виендер Сингх е индийски професионален боксьор, а също и първият индийски боксьор, спечелил олимпиада
Спортистите

Виендер Сингх е индийски професионален боксьор. Той е първият индийски боксьор, спечелил медал на Олимпиадата. Сингх е роден в бедно семейство в село в щата Хариана в Индия, но преди дълго той става любител на бокса и следвайки примера, поставен от по-големия му брат, той започва да се занимава сериозно с бокса. Сингх е продукт на известния вече бокс клуб Bhiwani, разположен в Bhiwani и е един от най-известните членове на клуба. Той попадна в светлината на прожекторите, след като се представи похвално на юношеското ниво, а старшата му кариера започна доста рано, когато спечели златен медал на Афро-азиатските игри. По-късно Сингх спечели медали на Игрите на Британската общност, проведени в Мелбърн и го последва с най-доброто постижение в кариерата си, когато спечели бронзовия медал в категория със средно тегло на Олимпиадата в Пекин. През юни 2015 г. Vijender Singh стана професионалист, като по този начин прекрати любителската си кариера, тъй като подписа многогодишно споразумение с Queensberry Promotions.

Горна част

кариера

2003 г. беше пробив по отношение на кариерата му, тъй като Сингх стана шампион по бокс в цяла Индия и по-късно същата година той излезе на известност, след като спечели златния медал на Афро-азиатските игри, проведени в Хайдерабад, Индия. На следващата година той представи Индия в категория до средна категория на Олимпиадата в Атина, но беше нокаутиран в началните кръгове.

На Игрите на общото събрание през 2006 г., проведени в Мелбърн, Австралия, Сингх стигна до финала в своята категория, но не можа да спечели играта и в крайна сметка спечели бронзовия медал. През същата година той печели и бронзовия медал на Азиатските игри, проведени в Доха, но по време на този турнир участва в категория със средна категория.

Синг отиде в Германия, за да тренира за Олимпиадата в Пекин през 2008 г., а преди голямото събитие се представи добре на боксовия турнир за Купата на президента. На Олимпиадата в Пекин Сингх участва в категория със средна категория и сподели бронзовия медал. В процеса той стана първият боксьор от Индия, спечелил олимпийски медал. Година след своята олимпийска победа Сингх спечели още един бронзов медал на Световното първенство по аматьорски бокс, а по-късно същата година стана номер едно в класацията на Международната боксова асоциация в средна категория.

Виендер Синг спечели златния медал на шампионата по бокс в Commonwealth, проведен през 2010 г. в Ню Делхи. На игрите в „Commonwealth“, които се проведоха в Ню Делхи през същата година, Сингх загуби на полуфинала при противоречиви обстоятелства, когато му бяха прибрани 4 точки за фаули, за да загуби 3-4. В крайна сметка спечели бронзовия медал. На Азиатските игри обаче нямаше спорове, тъй като той спечели златния медал в категория със средна категория.

На Олимпиадата в Лондон през 2012 г. Виендер Синг достигна четвъртфиналите, но не можа да спечели нито един медал. Две години по-късно Сингх спечели сребърен медал на Игрите в Британската общност, проведени в Глазгоу, Шотландия. Същата година той се изявява във филм на хинди, озаглавен „Fugly“, но не беше успешен.

Сингх стана първият индийски боксьор, който се превърна в професионалист през юни 2015 г. и на 10 октомври той води първия си професионален двубой срещу британеца Сони Уайтинг, когото нокаутира. Сингх води още два професионални двубоя през същата година чрез нокаути, за да има стопроцентов рекорд.

Награди и постижения

Сингх бе удостоен с наградата Rajiv Gandhi Khel Ratna през 2009 г. Това е най-високата спортна чест, предоставена от Съюза на Индия.

През 2010 г. Сингх е награден с Padma Shri.

Той е първият индийски боксьор, спечелил медал на Олимпиадата.

Той е първият индийски боксьор, който се превърна в професионалист. Професионалист е човек, който участва в частни домакински състезания по бокс като индивид.